Skip to content

125 Dune LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 3, 2006

Property Information

Block272
Lot405
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,400
56%
Improvement Value:$257,800
44%
Total Assessment$592,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,936+7.5%
2024$8,314+8.7%
2023$7,648+1.3%
2022$7,548+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 13096, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1968