Skip to content

116 Dune LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block272
Lot426
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$227,800
43%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+6.6%
2024$7,540+8.7%
2023$6,937+1.3%
2022$6,846+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 16415, Page 1584Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968