Skip to content

118 Stillwater RoadBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block272
Lot450
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
57%
Improvement Value:$232,000
43%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,103+5.6%
2024$7,673+8.7%
2023$7,059+2.2%
2022$6,905+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972