Skip to content

119 Harborage PlaceBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block272
Lot453
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,812
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
56%
Improvement Value:$259,300
44%
Total Assessment$584,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+1.6%
2024$8,674+8.7%
2023$7,980+1.3%
2022$7,875+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 18092, Page 1231Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5338, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1968