Skip to content

214 Seneca BoulevardBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 20, 2023

Property Information

Block272
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage1,497
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
59%
Improvement Value:$209,800
41%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,768+2.3%
2024$7,596+8.7%
2023$6,988+1.3%
2022$6,896+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,497DeedBook 19353, Page 574Recorded4/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968