Skip to content

205 Seneca BoulevardBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block272
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-PB
Sq Footage2,202
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
52%
Improvement Value:$288,800
48%
Total Assessment$598,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+6.2%
2024$8,507+12.3%
2023$7,576+1.4%
2022$7,473+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968