Skip to content

79 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block122
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
25%
Improvement Value:$286,500
75%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,754+11.4%
2024$5,166+8.7%
2023$4,753+1.3%
2022$4,690+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13432, Page 1827

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 11170, Page 458

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5583, Page 683

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5206, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1981