Skip to content

27 Central AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block86
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
42%
Improvement Value:$124,700
58%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+31.1%
2024$2,493+8.7%
2023$2,293+1.3%
2022$2,263+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft800DeedBook 20008, Page 265Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft800DeedBook 19332, Page 727Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$137,500
Sq Ft800DeedBook 19109, Page 882Recorded7/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954