Skip to content

21 Central AvenueWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block86
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-SP
Sq Footage711
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
47%
Improvement Value:$107,900
53%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+18.1%
2024$2,588+8.7%
2023$2,381+1.3%
2022$2,349+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13033, Page 900

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 12379, Page 1485

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10503, Page 982

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 10085, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1954