Skip to content

85 N Main StNew Egypt, NJ 08533

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block12
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
46%
Improvement Value:$103,600
54%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942+7.2%
2024$5,545+8.6%
2023$5,105+2.4%
2022$4,987+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 12113, Page 1712

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5748, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1900