Skip to content

93 N Main StNew Egypt, NJ 08533

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
48%
Improvement Value:$92,100
52%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,516+7.2%
2024$5,147+8.6%
2023$4,739+2.4%
2022$4,629+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5753, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1890