Skip to content

1 Oak LaneNew Egypt, NJ 08533

Built 1981

Last Sale Date
Aug 17, 2011

Property Information

Block38
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,178
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
37%
Improvement Value:$182,600
63%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,815+7.4%
2024$8,209+8.9%
2023$7,539+2.5%
2022$7,358+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981