Skip to content

94 Jacobstown RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1987

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block25
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
41%
Improvement Value:$119,000
59%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+7.2%
2024$5,905+8.6%
2023$5,437+2.4%
2022$5,311+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 17264, Page 842Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 15309, Page 1842

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12017, Page 1757

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 11518, Page 860

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 4669, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1987