Skip to content

136 W Millstream RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1896

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block43
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,642
Acreage2.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
49%
Improvement Value:$148,100
51%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,947+7.2%
2024$8,349+8.6%
2023$7,688+2.4%
2022$7,509+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 11728, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 1896