Skip to content

166 W Millstream Rd(Block 43 Lot 13)Cream Ridge, NJ 08514

Built 1890
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block43
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,728
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
59%
Improvement Value:$85,100
41%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+7.2%
2024$5,954+8.6%
2023$5,482+2.4%
2022$5,355+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890