Skip to content

25 Hill LaneCream Ridge, NJ 08514

Public Property

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block43
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage---
Acreage4.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$4,438+5.6%
2013$4,202+1.9%
2012$4,124+3.4%
2011$3,987+5.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$492,500

From:

To:

DeedBook 15715, Page 1614Recorded12/26/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel