Skip to content

34 Ivins DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block51
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,455
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
41%
Improvement Value:$123,300
59%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,496+7.2%
2024$6,061+8.6%
2023$5,581+2.4%
2022$5,452+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,455DeedBook 18166, Page 490Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$323,500
DeedBook 13408, Page 1002

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 10574, Page 1491

Property Built

Built

Year Built: 1950