Skip to content

8 Ivins DrNew Egypt, NJ 08533

Built 1976

Last Sale Price
$121,595
Last Sale Date
Jan 28, 2000

Property Information

Block51
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,260
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
48%
Improvement Value:$108,600
52%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+7.2%
2024$6,047+8.6%
2023$5,568+2.4%
2022$5,439+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$121,595
DeedBook 10037, Page 101

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4943, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1976