Skip to content

10 Hendrickson DrCream Ridge, NJ 08514

Built 1978

Last Sale Date
Jan 2, 2025

Property Information

Block55
Lot189
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRA2
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
49%
Improvement Value:$131,400
51%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770+7.4%
2024$7,234+8.9%
2023$6,641+2.5%
2022$6,481+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978