Skip to content

711 Monmouth RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block54
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage1,368
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,300
88%
Improvement Value:$22,000
12%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+7.2%
2024$5,408+8.6%
2023$4,980+2.4%
2022$4,864+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5145, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1977