Skip to content

11 Brynmore RdNew Egypt, NJ 08533

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block9
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,560
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
49%
Improvement Value:$115,600
51%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050+7.2%
2024$6,578+13.3%
2023$5,807+2.5%
2022$5,667+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965