Skip to content

165 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1973

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block124
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,448
Acreage12.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
53%
Improvement Value:$234,500
47%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,465+1.0%
2024$12,344+5.9%
2023$11,656-0.1%
2022$11,672+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,448DeedBook 15831, Page 544Recorded6/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1973