Skip to content

454 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block124
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage1,972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
38%
Improvement Value:$94,500
62%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,794+1.0%
2024$3,757+5.9%
2023$3,548-0.1%
2022$3,553+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,600
DeedBook 4823, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900