Skip to content

425 South Main StreetWest Creek, NJ 08092

Built 1900

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block138
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage1,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
55%
Improvement Value:$70,100
45%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,834+1.0%
2024$3,797+5.9%
2023$3,585-0.1%
2022$3,590-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 16680, Page 867Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 10317, Page 1799

Property Sale

Sale
$27,215
DeedBook 10130, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1900