Skip to content

201 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1839
Commercial

Last Sale Price
$174,439
Last Sale Date
Feb 19, 2009

Property Information

Block145
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
Description4 BLDGS 3262
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage3,262
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,400
37%
Improvement Value:$401,200
63%
Total Assessment$640,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,906+1.0%
2024$15,752+5.9%
2023$14,875-0.1%
2022$14,894+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$174,439
DeedBook 14241, Page 1766

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10125, Page 1975

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5412, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1839