Skip to content

151 Back RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block123
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningLB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
16%
Improvement Value:$616,500
84%
Total Assessment$732,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,198+1.0%
2024$18,022+566.8%
2023$2,703+166.0%
2022$1,016+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 14796, Page 923

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 14599, Page 267