Skip to content

280 Route 72 EastManahawkin, NJ 08050

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block145
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class10
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage2,943
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,800
27%
Improvement Value:$739,700
73%
Total Assessment$1,008,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,041+1.0%
2024$24,799+5.9%
2023$23,417-0.1%
2022$23,448+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 12363, Page 1517

Property Sale

Sale
$3,165,678
DeedBook 5643, Page 41

Property Sale

Sale
$164,073
DeedBook 4361, Page 875