Skip to content

31 Pine StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Price
$225,101
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block151
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,782
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
30%
Improvement Value:$134,200
70%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+1.0%
2024$4,684+5.9%
2023$4,423-0.1%
2022$4,429+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,101

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 17451, Page 186Recorded4/25/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4800, Page 198

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4699, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1988