Skip to content

747 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block152
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage1,470
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
34%
Improvement Value:$181,800
66%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.0%
2024$6,772+5.9%
2023$6,395-0.1%
2022$6,403+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 16788, Page 642Recorded7/3/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12620, Page 749

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5719, Page 521

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5563, Page 814

Property Sale

Sale
$83,425
DeedBook 4292, Page 971