Skip to content

42 Cedar StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$222,800
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block154
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,582
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
41%
Improvement Value:$102,900
59%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,330+1.0%
2024$4,289+5.9%
2023$4,050-0.1%
2022$4,055+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,800
DeedBook 14654, Page 278

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4700, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1960