Skip to content

816 Pennsylvania AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block154
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
32%
Improvement Value:$119,700
68%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+1.0%
2024$4,328+5.9%
2023$4,087-0.1%
2022$4,092+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988