Skip to content

35 Joan DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1959

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block161
Lot324
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,100
63%
Improvement Value:$124,300
37%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427+1.0%
2024$8,346+5.9%
2023$7,881-0.1%
2022$7,891+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 15513, Page 1013

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5654, Page 713

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4688, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1959