Skip to content

256 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block159
Lot567
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,544
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
58%
Improvement Value:$155,900
42%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,202+1.0%
2024$9,113+5.9%
2023$8,605-0.1%
2022$8,616+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,544DeedBook 18415, Page 938Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12733, Page 901

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 10100, Page 785

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4430, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1964