Skip to content

35 Mark DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block172
Lot124
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
42%
Improvement Value:$301,700
58%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,822+1.0%
2024$12,698+5.9%
2023$11,991-0.1%
2022$12,006+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 16974, Page 16Recorded12/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14721, Page 232

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13711, Page 93