Skip to content

1059 East Mallard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block209
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,300
52%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+1.0%
2024$4,606+5.9%
2023$4,349-0.1%
2022$4,355+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook 19533, Page 1586Recorded11/9/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 16447, Page 912Recorded7/14/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10853, Page 1443

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4415, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1960