Skip to content

20 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Oct 9, 1992

Property Information

Block234
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description2SFA
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
42%
Improvement Value:$97,300
58%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,171+1.0%
2024$4,131+5.9%
2023$3,901-0.1%
2022$3,906+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5019, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1950