Skip to content

214 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1953

Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block239
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
42%
Improvement Value:$118,800
58%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823+1.0%
2024$4,774+6.2%
2023$4,494-0.1%
2022$4,500+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953