Skip to content

190 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1955

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block239
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class15
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
36%
Improvement Value:$153,700
64%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+1.0%
2024$5,887+5.9%
2023$5,559-0.1%
2022$5,566+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000
Sq Ft1,735DeedBook 19382, Page 957Recorded5/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955