Skip to content

202 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block240
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,748
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
36%
Improvement Value:$150,300
64%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+1.0%
2024$5,818+5.9%
2023$5,494-0.1%
2022$5,501+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,748DeedBook 18306, Page 1769Recorded2/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 14381, Page 902

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 10818, Page 1371

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5263, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1960