Skip to content

190 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 8, 2017

Property Information

Block240
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,338
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
42%
Improvement Value:$119,100
58%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+1.0%
2024$5,051+5.9%
2023$4,769-0.1%
2022$4,776+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 16673, Page 1941Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 15030, Page 1641

Property Built

Built

Year Built: 1960