Skip to content

295 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1859

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 1993

Property Information

Block242
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage1,585
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,900
68%
Improvement Value:$84,200
32%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,533+1.0%
2024$6,470+5.9%
2023$6,109-0.1%
2022$6,117+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1859