Skip to content

620 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block296
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningP
Sq Footage672
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
26%
Improvement Value:$176,700
74%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+1.0%
2024$5,887+53.4%
2023$3,838-0.1%
2022$3,843+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 17022, Page 1329Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 11120, Page 1385

Property Built

Built

Year Built: 1950