Skip to content

7 Elm RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block31
Lot1
QualifierC0006
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
10%
Improvement Value:$142,300
90%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,906+1.0%
2024$3,868+68.5%
1998$2,296-1.0%
1997$2,320+1543.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 5237, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1995