Skip to content

928 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,528
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$262,300
74%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,772+1.0%
2024$8,688+5.9%
2023$8,204-0.1%
2022$8,214+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,528DeedBook 17598, Page 279Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 14079, Page 1846

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10070, Page 1321

Property Built

Built

Year Built: 1930