Skip to content

100 Mercer AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block66
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
31%
Improvement Value:$189,000
69%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.0%
2024$6,772+5.9%
2023$6,395+0.7%
2022$6,352+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft2,200DeedBook 17937, Page 495Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5493, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1979