Skip to content

89 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1959

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block235
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
36%
Improvement Value:$135,800
64%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,244+1.0%
2024$5,193+5.9%
2023$4,904-0.1%
2022$4,910+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 18042, Page 809Recorded9/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959