Skip to content

178 South Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2009

Property Information

Block73
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
31%
Improvement Value:$334,400
69%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,018+1.0%
2024$11,902+5.9%
2023$11,238-0.1%
2022$11,253+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4688, Page 576