Skip to content

183 South Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block74
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,436
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
27%
Improvement Value:$177,100
73%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,004+1.0%
2024$5,946+5.9%
2023$5,615-0.1%
2022$5,622+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 16717, Page 1621Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 10923, Page 1814

Property Sale

Sale
$181,550
DeedBook 10377, Page 1771

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 10107, Page 888