Skip to content

189 South Lakeshore DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1990

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 9, 2004

Property Information

Block74
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,192
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
33%
Improvement Value:$130,800
67%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,854+1.0%
2024$4,807+5.9%
2023$4,540-0.1%
2022$4,545+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11958, Page 1758

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5668, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4798, Page 79