Skip to content

388 Oak AvenueWest Creek, NJ 08092

Built 1999

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 16, 2004

Property Information

Block88
Lot129
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
24%
Improvement Value:$281,800
76%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+1.0%
2024$9,074+5.9%
2023$8,568-0.1%
2022$8,579+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12249, Page 251

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10167, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$57,912
DeedBook 5603, Page 295